Jak wybudować taniej niż przewiduje kosztorys?

 

Wiele osób, które oglądają projekty domów z kosztorysem obawiają się, ponieważ po raz pierwszy mają styczność z ceną jaką trzeba zapłacić za budowę domu. Co prawda spodziewali się oni sporych wydatków, jednak czasem cena podana w kosztorysach przekracza możliwości niektórych osób.

 

Projekty domów z kosztorysem, które znajdziesz www.e-domy.pl i stronach innych firm zawierają poglądowy kosztorys. Ostateczna cena może się różnić – być zarówno niższa jak i wyższa.

Jak wybudować dom taniej?

Co prawda te porady nie są do wykorzystania przez wszystkie osoby, jednak część osób z nich skorzysta i dzięki temu zaoszczędzą kilka procent. A gdy mówimy o kosztach związanych z realizacją projektów domów z kosztorysem, te kilka procent może stanowić znaczną sumę:

  • Poszukaj tańszej firmy budowlanej – tutaj, podobnie jak w większości branży dzisiaj jest spora konkurencja. Często możesz mieć równie dobrą usługę przy niższych kosztach.

  • Zadbaj o jak najlepszą cenę materiałów – obserwuj czy nie ma jakichś promocji. Czasem możesz kupić materiały potrzebne do budowy, albo wykończenia domu znacznie taniej.

  • Zajmij się samemu wykończeniem domu – to nie jest porada dla wszystkich. Jednak część osób jest w stanie sama zrobić niektóre prace. W ten sposób można oszczędzić sporo pieniędzy, gdy realizujesz projekt domu z kosztorysem.

 

To są trzy sposoby dzięki którym możesz wybudować dom taniej niż przewiduje to kosztorys, który znajdziesz w projektach domów z kosztorysem. Czasem zaoszczędzisz kilka procent, czasem kilkanaście. Jednak jak już mówiłem wcześniej – realizacja projektu domu z kosztorysem, to zwykle koszt kilkuset tysięcy złotych i tutaj „tylko” kilka procent potrafi zrobić olbrzymią różnicę. Dlatego warto nie przechodzić obojętnie obok możliwości zaoszczędzenia.